Nowa era Ogórka – kultowy autobus powraca

Autobusu zwanego Ogórkiem chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Niektórzy pewnie z rozrzewnieniem wspominają podróże popularnym w latach 60. pojazdem.

Skoda 706 RTO, czyli Rámový Trambusový Osobní, była montowana także w Polsce. Od 1959 roku zjeżdżała z linii produkcyjnych pod marką Jelcz. Pojazd był połączeniem podwozia Skody oraz nadwozia Karosy. Autobus powstawał w wersji miejskiej, międzymiejskiej oraz turystycznej, a jego ponadczasowy kształt pozwolił zdobyć rzeszę fanów. Czy obecnie znalazłoby się miejsce dla takiego modelu?

No tak, patrząc na Skodę 706 RTO można stwierdzić, że jest świetna pod każdym względem, ale wygląd to jedno, a wymagania pasażerów to już inna sprawa. Pojazd służący do przewozu osób powinien być przestronny, wygodny no i lepsze zaplecze technologiczne oraz oszczędniejszy silnik również by się przydały.

Dzięki pomysłowości słowackiego designera Miroslav Dorotčín powstał projekt, który łączy wszystkie te wymagania w jednym modelu. Następca kultowego ogórka został nazwany RTO 707 Dumpling. Model wydłużono z 10,8 do 12,5 m, a wygląd oczywiście unowocześniono, przy jednoczesnym zachowaniu podobieństwa do oryginału. Opływowe kształty pozostały, ale w środku, to już zupełnie inny pojazd.

Skoda RTO 707 Dumpling pomieści 28 pasażerów, którzy zasiądą w komfortowych fotelach z regulacją położenia i ze sporą ilością miejsca nad głową. Na tylnej części każdego oparcia umieszczono 13-calowy ekran dotykowy, aby czas długich podróży był nieco przyjemniejszy. Do dyspozycji osób podróżujących nowoczesnym ogórkiem będzie również internet.

Wnętrze jest podświetlane diodami LED z regulacją natężenie światłą oraz koloru, a panel kierowcy jest w pełni elektroniczny. Jak wam się podoba następca ogórka?